Братство народів, скріплене кров'ю

І не даремно чутна здалеку,

Пісня про казахського бійця,

Що прикрив одного разу камені,

Грудьми від фашистського свинця

Ануарбек Дуйсенбіев.

12 вересня 2013 р. в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна відбулася фотовиставка, присвячена вкладу казахстанців у визволення Харкова і Харківської області в роки Великої Вітчизняної війни «Від забуття до визнання подвигу : 70 років шляху».

Перемога у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. ., є, безперечно фактом спільної історії народів, що воювали у складі єдиної держави - Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Війна зажадала небувалого напруження всіх фізичних і моральних сил. І радянські воїни всіх національностей витримали іспит на вірність Батьківщині, ідеалам свободи, братерства народів. І без перебільшення можна стверджувати, що найважливішим чинником Перемоги стало єдність народів на патріотичній і інтернаціональній основі. Серед таких республік, які пожертвували життям своїх синів і дочок заради свободи єдиної держави був і Казахстан.

«Більше 1,3 мільйона людей було відправлено Казахстаном на фронт Великої Вітчизняної війни. У найбільш кровопролитній війні в історії людства Казахстан втратив 410 тис. осіб. Казахстанський народ воював проти спільного ворога, в інтернаціональній армії, що не ділилася на національності, в якій солдати самовіддано воювали пліч-о один до одного. Його внесок у Перемогу у Великій Вітчизняній війні неоціненний. Дев'яносто шість Героїв Радянського Союзу назавжди залишили в історії слід воістину героїчної боротьби з фашизмом казахського народу. Багато з найдостойніших синів Казахстану склали свої голови на українській землі. Зокрема, зусиллями пошуковців був виявлений і нині покоїться в місті Синельникове Дніпропетровської області прах сина Жамбіла Жабаєва - Алгадая Джамбулова, геройські загиблого в 1943 р. при звільненні згаданого міста. Останки Алгадая були знайдені на полі бою членами пошукового загону «Пошук-Дніпро» в ході виконання пошукових робіт і урочисто перепоховані в парку міста Синельникове», - зазначив на урочистій церемонії відкриття фотовиставки керівник «Союзу «Народна пам'ять» Ярослав Жилкін .

На виставці вперше широко представлені унікальні архівні документи воєнних років, фотографії, спогади про воїнів рідних, близьких та очевидців подій, рідкісні документи, зібрані за останні три роки пошуковою групою ХГНООК «Бірлік». Зокрема, фотовиставка розповість: про долю та подвиг забутої 106 Казахської Національної кавалерійської дивізії (Акмолинської), 102 стрілецької дивізії 2- го формування (Чимкентської) , 38 стрілецької дивізії (Алматинский), про молодого і талановитого композитора Алі Базанова, згорілому в танку у 43р. при звільненні Харкова, про одного з перших казахських диригентів Габдільмане Матове, які віддали своє життя за визволення Харкова, про відважного політрука політвідділу 219 стрілкової дивізії - Хіві Муканова, ім'ям якого названа одна з вулиць міста Балаклії Харківської області, про знаменитого казахському снайпера Еркімбае Ули Султані, які загинули при визволенні Ізюмщини, про батира Рабаеве в рукопашному бою винищив до 30 гітлерівців, про мужність воїнів сімдесят другого Червонопрапорної Красноградської гвардійської стрілецької дивізії, якою 19.09.1943 р. за звільнення м. Краснограда присвоєно почесне звання «Красноградська», подвиги казахстанських воїнів, які героїчно боролися у 81 стрілецької дивізії, у 6 кавалерійському корпусі, 1 кавалерійської дивізії, 337 стрілецької дивізії, 124 стрілецької дивізії, 28 Харківської Гвардійської стрілецької дивізії, 29 танковому корпусі, 53 механізованій бригаді, 236 стрілецької дивізії, у 219 стрілецької дивізії, 300 і 301 стрілецьких дивізіях.

Союз "Народна пам'ять"

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru mail.ru ya.ru rutvit.ru myspace.com technorati.com digg.com friendfeed.com pikabu.ru blogger.com liveinternet.ru livejournal.ru memori.ru google.com bobrdobr.ru mister-wong.ru yahoo.com yandex.ru del.icio.us